Ukoliko nemate problem sa brojanjem kalorija, imate višak vremena i želeli bi ste da probate nešto drugačiji režim ishrane onda je bodovna dijeta idealan izbor za Vas.
Dijetu su koncipirali američki kosmonauti za koje je ovo bio najadekvatniji način da regulišu svoju težinu. Bitno je istaći da se u tom smislu bodovna dijeta se ne koristi samo za mršavljenje, već i za održavanje postignute telesne težine.
Sve zavisi za koju se varijantu odlučite, odnosno koliko bodovo dnevno budete unosili u organizam. Zapamtite da je ovo nešto zahtevnija dijeta gde je potrebno izdvojiti više vremena za pripremu jelovnika, te ako niste spremni da to uradite možda bi trebali da se odlučite za neki jednostavniji režim ishrane.
Kako funkcioniše bodovna dijeta?
Ovaj režim ishrane bazira se na izbacivanju ugljenih hidrata i šećera iz ishrane. Poznato je da svi šećeri koje unesemo u organizam dospevaju do našeg krvotoka. Tamo oni podižu nivo šećera u krvi, što za posledicu ima podizanje insulia.
Kada dodje do povećanja insulina naše telo višak masnih naslaga skladišti u ćelije, što za posledicu ima dobijanje masnih naslaga. Kada smanjimo ugljene hidrate i šećere, insulin u krvi postaje stabilan i telo počinje da topi masne naslage kako bi dobilo potrebnu energiju.
Na taj način se salo polako topi sa problematičnih delova tela – stomaka, kukova i butina.
Osnovni koncept dijete
Bodovna dijeta se drži onoliko vremena koliko Vam je potrebno da dobijete željenu kilažu. Oni koji imaju par kilograma viška je obično drže oko 2 nedelje, dok gojazni ljudi na ovom režimu ishrane mogu da ostanu i po nekoliko meseci.
Pravila dijete su veoma jasna: Dnevni obroci treba da budu sastavljeni od jela i namirnica koje ukupno imaju 40 bodova. Kako postoje namirnice i sa 0 poena, bitno je istaći da to ne znači da se one mogu jesti u neograničenim količinama. Naprotiv, njih konzumirajte između obroka kada osetite glad ili kada ste već prešli 40 bodova, a imate potrebu da još nešto pojedete.
Bodove raspodelite po sledećem redosledu: doručak 10, ručak 20 i večera 10 bodova. Ako ste navikli da jedete više obroka u toku dana, onda možete malo korigovati ovaj redosled, pa za doručak konzumirati 8, za užinu 3, za ručak 18, za drugu užinu 4 i za večeru 7 bodova. Bodove možete i drugačije kombinovati u odnosu na Vaše sklonosti i navike, samo se trudite da Vam večera bude najlaganiji obrok u toku dana, a doručak obrok koji daje najviše energije.
Ova dijeta neće imati efekta ako se ne bude pravilno sprovodila, zato obratite pažnju. Pored tablice bodova, na internet možete pronaći online kalkulatore koji Vam mogu promoći da sami lako i brzo izračunate broj bodova određenog jela.
Kada dostignete željenu telesnu težinu potrebno je povećati broj bodova. Tada Vaši dnevni obroci treba da budu sastavljeni od oborka koji imaju 60 bodova.
Tablica bodova
Složićete se sa nama da je besmisleno i nemoguće naučiti baš koliko sve namirnice i sva jela nose bodova. Koncentrišite se samo na one namirnice koje svakodnevno koristite i gledajte kako da ih najlakše iskombinujete.
U nastavku sledi tabela u kojoj možete videti koliko bodova nose određene namirnice i jela. Morate imati u vidu da detaljnija termička obrada tih namirnica (naročito prženje na ulju) može uticati na to da one postanu kaloričnije, što će za posledicu imati i povećanje broja bodova.
Zbog toga ne bi bilo loše da se posavetujete sa stručnim licem koje će moći bliže da vam objasni kako zapravo funkcioniše podela bodova, i kako najlakše sami možete izračunati koliko bodova će nositi Vaš obrok.
Tabela bodova i namirnica:
- Masline, 10 komada -1 poen,
- Dimljena riba, 100gr. 1 poen,
- Šunka 100 g – 11poena,
- Krastavci iz turšije, 2 komada srednje veličine 1 poen,
- Sardina u ulju- 1 poen,
- Tuna sa povrćem – 1 poen,
- Teleća šnicla, 100gr- 8 poena,
- Pohovano meso, 100 gr -12 poena,
- Meso sa roštilja 100 g – 0 poena,
- Mleveno meso, 100 gr. – 0 poena,
- Gulaš, 100 gr – 16 poena,
- kobasice, 100 gr – 10 poena,
- Viršle, 2 kom. – 10 poena,
- Pastrmka, štuka, smud, 100 gr. – 1 poen,
- Haringa, skuša, 100 gr. – 2 poena,
- Svež bakalar- tunjevina, 100 gr. – 2 poena,
- Pohovana riba, 100 gr. -12 poena,
- crni hleb 50 gr. – 19 poena,
- Domaći beli hleb, 500 gr -20 poena,
- Običan beli hleb, 500 gr. – 22 poena,
- Zemičke, kifle, 50 gr. – 25 poena,
- Tost 20 gr. – 8 poena,
- Sok od limuna -1 poen,
- Svinjska mast, 100 gr. – 3 poena,
- Majonez, 3 kašike – 1 poen,
- Puter, margarin, 250 gr. – 1 poen,
- Senf, 1 kašika – 4 poena,
- Pomorandža sveža 1/8 litre – 13 poena,
- Breskva, 1/8 litra – 16 poena,
- Limunada bez šečera – 1 poena,
- Čaša kola kole 250 gr – 23 poena,
- Gazirani sokovi, 1 čaša – 12 poena,
- Banana, 1 kom – 23 poena,
- Kajsija, 1 kom – 5 poena,
- Grožde, jagode, 250 gr. – 18 poena,
- Kruška, 1 kom – 25 poena,
- Jabuka, 1 kom – 18 poena,
- Trešnja, 250 gr. -15 poena,
- Malina, 250 gr – 17 poena,
- kikiriki, 250 gr – 27 poena,
- Orasi, 250 gr. – 27poena,
- Kuvana piletina 250 gr – poena,
- Pohovana piletina 250 g – 10 poena,
Koje su prednosti, a koje mane bodovne dijete?
Iskustva nam govore da je ovaj režim ishrane izuzetno zahtevan za držanje. Pored disciplinovanosti, dosta izdvojenog vremena za pripremu obroka potebno je uložiti napor i naučiti koja hrana nosi koliko bodova.
Kada jednom načite tablicu bodova, držanje dijete će Vam biti dosta lakše. Što se tiče broja izgubljenih kilograma, on će zavisiti najpre od Vašeg metabolizma, viška kilograma koje imate, ali i broja bodova koje budete unosili u organizam. U proseku gubi se oko 2,5 kg za nedelju dana i to bez gladovanja.
Glavni nedostatk ove dijete ogleda se u brojnim nuspojavama koje se mogu javiti. Pre svega reč je o glavoboljama, malaksalosti, vrtoglavici, nervozi i gubitku koncentracije. Pored toga potrebno je izdvojiti dosta slobodnog vremena za projektovanje i pripremu jelovnika, stalno morate brojiti bodove i najmanja greška može uticati na povećanje teslesne težine.
Dakle, ukoliko niste od onih koji bi vodili evidenciju šta su pojeli i izdvojili vreme za brojanje kalorija (u ovom slučaju bodova), možda je najbolje da preskočite bodovnu dijetu.
Na kraju možemo zaključiti da je ova dijeta idealna za sve one koji žele da brzo vide rezultate. Ipak, imajte na umu da ako ne budete vodili računa ti rezultati mogu biti kratkoročni. Zbog toga je čak i nakon prestanka dijete bitno voditi računa o ishrani.