Jasno je da ne postoji nešto takvo kao dijeta u kojoj možeš jesti sve što poželiš, biti siti i mršaviti. Za ljubitelje mesa i mesnih prerađevina postoji jedna dobra vest! Naime, mesna dijeta je idealna za sve one koji rado jedu meso, a ne mogu da podnesu velika ograničenja u ishrani koja pripisuju mnoge dijete.

Mesna dijeta je zapravo visokoproteinski režim ishrane koji daje fantastične rezultate. Promovišu ga brojne poznate ličnosti, pre svega sportisti, a zašto se mnogi kunu u ovaj režim ishrane pročitajte u narednim odlomcima.

Kako zapravo funkcioniše mesna dijeta?

Meso je sjajan izvor pre svega proteina, ali i minerala, vlakana i vitamina. Stvara osećaj sitosti i dostupno je kako na našem, tako i na svetskom tržištu.

Jasno je da su u jelovniku zastupljeni uglavnom proteini i to mesni, dok su masti svedene na minimum, a ugljeni hidrati su gotovo potpuno izbačeni.

Za neke je ovo prilično restriktivna dijete jer se sprovodi gotovo bez povrća, što može biti imati negativne posledice po organizam. Zato se najpre uverite da je ova dijeta pravi izbor za Vas i da će prijati Vašem organizmu, a potom započnite sa upoznavanjem njenih pravila.

Krenućemo od dozvoljenih namirnica. Na meniju se mogu naći sve vrste mesa i mesnih prerađevina (ćevapa, kobasica, čvaraka, čajne kobasice itd), gljiva, orašastih plodova, ribe, jaja i morskih plodova. Kada je reč o mesu trudite se da kupujete sveže, a što se tiče mesnih prerađevina kupujte one kvalitetnije. Zaobilazite viršle, paštete, parizere i salame.

Ribu takođe konzumirajte svežu spremljenu na jednostavne načine, dok je tunjevina dozvoljena u ograničenim količinama.

Vodite računa o unosu masnoća – manje masnoća znači više izgubljenih kilograma. Pojačajte unos tečnosti na 3 litre dnevno. Trudite se da bar 2 litre budu voda, a ostalo mogu biti različiti čajevi, limunada i ceđeni sokovi.

Zabranjena je konzumacijai gaziranih pića, brze hrane, gotovih jela, slatkiša, određenog voća i povrća. Drugim rečima, konzumirajte samo onu hranu koja se nalazi na Vašem jelovniku i nećete pogrešiti.

Trajanja dijete zavisi od jelovnika koji izaberete. Ako se odlučite za rigorozniju verziju i jelovnih baziran na jajima i mesu, dijetu ne bi smeli da držite duže od 7 dana. Sa druge strane ako se odlučite za blažu varijantu u kojoj su dozvoljeni i mlečni proizvodi, određeno povrće, neke žitarice i riba možete sprovoditi dijetu i do 3 nedelje.

Na kraju ne smemo zaboraviti da napomenemo koliko su fizičke aktivnosti značajne za sve one koji žele da skinu višak kilograma. To nije izuzetak ni u mesnoj dijeti. Trudite se da budete što aktivniji, šetajte, trčite, vozite biciklo, plešite, skačite, koristite stepenice itd. Nije neophodno da posećujete teretetanu, naporno vežbate ili da pohađate neki fitness program. Dovoljno je samo da se što više krećete i sprovodite najrazličitije aktivnosti.

Jelovnik mesne dijete za 7 dana

Ako volite meso i ne trpite glad, onda je ovo pravi jelovnik za Vas. Prednost je svkako što veliki broj mesa sa roštilja možete naručiti, ali naša preporuka je da sami pravite svoje obroke kako bi ste bili sigurni da koristite najkvalitetnije meso.

Na internetu ima pregršt sjajnih recepata, a dostupne su i razne knjige. Ono o čemu morate voditi računa jeste unos odredjenih nutrijenata. Naša preporuka je da koristite određene suplemente u vidu vitamina, šumećih tablete i tome slično, kako Vaše telo ne bi osetilo nikakve nuspojave.

Jelovnik za 7 dana:

DAN 1.

Doručak: Kafa i omlet napravljen od 2 jajeta, šake spanaća i jedne paprika. Za užinu 100 g grilovane piletine.

Ručak: Grilovane pileće grudi, mešana sveža salata od paradajza, zelene salate, krastavca, paprike, šake boranije i malo malsinovog ulja. Za užinu pola krastavca i 100 g dinstanih ćurećih grudi.

Večera: 100 g grilovanih ćurećih grudi sa barenim brokolijem.

DAN 2.

Doručak: Kafa, 100 g pečenih pilećih grudi sa malo zelene boranije. Za užinu pola zelene paprike i 100 g ćuretine.

Ručak: Prženi bakalar u filetima na maslinovom ulju i porcija zelene salate. Za užinu 100 g ćuretine sa barenim brokolijem.

Večera: Losos spremljen u sosou od maslinovog ulja, seckanog brokolija i određenih začina.

DAN 3.

Doručak: Kafa ili čaj, 100g dimljenog lososa i bareni spanać. Za užinu pola žute paprike i 100 g ćuretine.

Ručak: Grilovane pileće grudi sa sezonskom salatom po izboru i malo maslinovog ulja. Za užinu kriška avokadai 100 g ćuretine.

Večera: Kuvani brokoli i jagnjetina na žaru.

DAN 4.

Doručak: Kafa i kajgana od jednog jajeta sa paradajzom i boranijom. Za užinu pola krastavca i 100 g ćuretine.

Ručak: Pečeni bakalar sa paradajzom, spanaćem i jednom supenom kašikom maslinovog ulja. Za užinu mala grilovana tikvica i 100 g pićekih grudi.

Večera: 100 g pilećih grudi sa kineskom mešavinom povrća i porcijom zelene salate.

DAN 5.

Doručak: Kafa, 200 g ćurećih grudi sa četvrtinom avokada i krastavca. Za užinu dva tvrdo kuvana jaja i pola sveže paprika.

Ručak: 150 g grilovanih gambora servirano sa zelenom salatom i paradajzom. Za užinu pola zelene paprike i 100 g ćuretine.

Večera: 100 g pilećih grudi sa kuvanim brokolijem ili spanaćem.

DAN 6.

Doručak:Kafa, grilovani filer bakalara sa pečeni tikvicama i jednom svežom žutom paprikom. Za užinu dinstana piletina sa paradajzom.

Ručak: 150 g ćuretine sa zelenom salatom i kuvanim brokolijem. Za užinu 5 badema i malo piletine.

Večera: 200 g bifteka sa barenim brokolijem i jednom svežom žutom paprikom.

DAN 7.

Doručak: Kafa i omlet od 2 jaja, paprika i spanaća. Za užinu pola zelene paprike i 100 g ćuretine.

Ručak: 150 g pilećih grudi sa šparglom, zelenom salatom i malo maslinovog ulja. Za užinu pola krastavca i 100 g ćuretine.

Večera: Grilovane pačije grudi bez kože grilovane i bareni brokoli.

Nedostaci i prednosti ovakve ishrane

Iskustva su pokazala da mesna dijeta daje rezultate kada je gubljenje kilograma u pitanju. Za 7 dana može se izgubiti i to 5 kg iako se u proseku gubi oko 3,5 kg.

Sada kada znamo da ćete uz pomoć ove dijete sigurno smršati, da sagledamo koji su to negativni i pozitivni aspekti koje nam ona pruža.

Pored toga što je veoma uspešna kada je reč o mršavljenju, ova dijeta donosi i drugi niz pogodnosti. Najvažnije je možda to da nema gladovanja, jer unos proteina stvara osećaj dugotrajne sitosti. Pomaže u izgradnji mišića i deluje pozitivno na funkcionisanje organizma.

Meso je lako dostupno u svakom supermarketu, a jaja i drugi izvori proteina se mogu naći gotovo u svakom frižideru. Ipak, za mnoge mesna dijeta može biti izuzetno skupa. Sve zavisi šta preferirate, na primer juneće meso je izuzetno skupo i ne može ga svako priuštiti.

Glavnim nedostatkom ove dijete može se smarati mali unos vitamina, minerala i ugljenih hidrata koji mogu dovesti do slabosti, poremećaja rada bubrega, problema sa kožom, kosom, noktima, kostima i tome slično. Zbog toga je od izuzetne važnosti da se dobro informišete pre sprovođenja dijete i uvedete niz suplemenata  u ishranu kako Vaše zdravstveno stanje ne bi bilo narušeno.

Nuspojave koje se mogu javiti su vrtoglavica, glavobolja, zatvor, malaksalost, depresija, umor i dehidratacija organizma.

Imajući u vidu sve pozitivne i negativne aspekte jasno je da mesna dijeta nije namenjena trudnicama, ženama koje doje ili žele da ostanu u drugom stanju, osobama koje pate od bolesti bubrega i onima koji imaju problema sa visokim krvnim pritiskom. Svi drugi ako misle da je ova dijeta ono što su tražili, mogu da je isprobaju i sa nama podele svoje rezultate.

Similar Posts