Poznato je da trudnice ne bi smele da drže nikakvu dijetu, čak je preporuka da pojačaju ishanu kako bi trudnoća protekla u najboljem redu. Ono što mnoge buni, to je da li se sme držati dijeta odmah nakon porođaja? Hoće li to uticati na dojenje?
Sonoma dijeta je odgovor na prethodna pitanja. Naime, reč je o dijeti posebno koncipiranoj za novopečene mame, odnosno dojilje. Opšte je poznato da žene nakon porođaja nisu zadovoljne svojom kilažom, te da žele da što pre oslabe i uđu u svoje omiljenje farmerke.
Dijeta koja pomaže u mršavljenju, a da ne utiče na kvalitet majčinog mleka nam dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država i rasprostranjena je svuda u svetu. Pored dojilja mogu je koristiti i svi ostali koji na zdrav način postepeno žele da skinu višak kilograma, a detaljnije o pravilima možete pročitati u nastavku teksta.
Kako funkcioniše sonoma dijeta
Sonoma ili kalifornijska dijeta kako je još nazivaju bazirana je na mediteranskoj kuhinji i podrazumeva zdrav način ishrane sa kojim ne samo da ćete mršaviti, već ćete u organizam uneti sve važne nutrijente. Ona propagira zdrav način života i ima veoma jednostavna pravila.
Naime, dijeta je podeljenja u tri faze, od kojih je prva najrestriktvnija i najteža za držanje. U prvoj fazi ili talasu (kako ih oni stručno nazivaju) se promoviše brzo mršavljenje. Ona traje 10 dana i u proseku se gubi oko 5 kg ali uz striktrno pridržavanje svih datih smernica.
Naime, dozvoljena je konzumacija svih vrsta povrća, proteina, jaja, mladih sireva, crne kafe bez šećera nemasnog mesa, žitarica, začina, čajeva, jogurta, badema, oraha i kikirikija. Preporuka je da se pije što više tečnosti – najmanje 6 čaša dnevno.
Kao i kod većine drugih dijeta i ovde zaboravite na šećere, brzu hranu, peciva, proizvode od belog brašna, prezačinjenju hranu i konzumaciju voća.
Druga faza je možda komplikovanija kada je spremanje obroka u pitanju, ali znato pogodnija za Vaš organizam. U njoj se namirnice kombinuju u odeđenim pocentima, pa tako za doručak se unosi 25% žitarica i 75% proteina, dok ručak i večera čine po 25% mlečnih proizvoda, žitarica, voća i povrća.
Ova faza traje 3 nedelje i dosta lakše se podnosi jer je dozvoljena konzumacija svog voća, svog povrća, mlečnih proizvoda, žitarica, žačina, prirodnih sokova i vina. Možete se odlučiti za belo ili crno vino i ne smete piti više od čaše na dan.
Treći talas znači da se bližite kraju dijete i da ste postigli željenu težinu koju sada morate samo da održavate. Podrazumeva se da ste do sada usvojili zdrave navike i da polako i sami shvatate koje su to namirnice koje prijaju vašem telu. Otpočinjanje treće faze znači i više fizički aktivnosti u toku dana bilo da je reč o odlasku u teretanu ili nekim blažim vežbama istežanja.
Što se tiče fizičke aktivnosti ona se ne preporučuje u prvom talasu dok se vaše telo lagano adaptira samo dijeti. Već od drugog talasa možete početi sa umerenim aktivnostima, koje bi trebalo pojačati kada dođete do trećeg.
Kako treba da izgleda jelovnik?
Prilikom pravljenja obroka morate se voditi jednim pravilom, a to je da za doručak jedete sa tanjira prečnika 18 cm i prečnika 23 cm za ručak i večeru. Za većinu obroka je možda potrebno malo više vremena, ali će Vas oduševiti koliko ovakav način ishrane može biti ukusan.
U nastavku sledi primer jelovnika za pet dana držanja ove dijete:
DAN 1.
Doručak: Komad integralnog hleba i kajgana napravljena od jajeta, kašike parmezana i malo soli.
Ručak: 120 g pilećih prsa prženih na maslinovom ulju, ražani hleb i salata od paprike, tri paradajza, dve kašike limunovog soka, kašikom senfa, začinima i malo maslinovog ulja.
Večera: Ražnjići od oslića sa tikvicama, komoračem i prazilukom.
DAN 2.
Doručak: Omlet od dva jaja, malo sira i 30 g kuvane šunke servirano na tost hlebu i krastavac za salatu.
Ručak: Tost hleb, 80 g dimljenih ćurećih prsa prodinstano sa 400 g mešane salte.
Večera: 150 g fileta od smuđa sa paradajz sosem napravljenim od dve kašike maslinovog ulja,200 g paradajza, malo čili paprike, malo belog luka, dve kašike sirćeta i dve kašike bosiljka.
DAN 3.
Doručak: Omlet od jajeta, 120 g šampinjona i malo soli, serviran sa dva krekera.
Ručak: Integralni hleb i salata od pirinča i lososa.
Večera: 120 g pilećih prsa sa prelivom od 150 g paradajza, malo mladog luka, sirćeta i začina.
DAN 4.
Doručak: Čaša jogurta sa 75 g muslija i 6 lešnika.
Ručak: 60 g škampi, 120 g belog pasulja i komad integralnog hleba.
Večera: 125 g svinjskog buta, 200 g brokolija i porcija zelene salate.
DAN 5.
Doručak: Tost hleb i prženo jaje sa malo maslaca.
Ručak: Marinirani tofu spremljen od 120 g dimljenog tofua, 2 kašike šitaki gljiva, 2 kašičice maslinoog ulja, 50 g mahuna, malo začina i kašike sirćeta.
Večera: Kupus salata, komad integralnog hleba i 75 g dinstane ćuretine sa pinjolima i mocarelom.
Nedostatci i prednosti sonoma dijete
Iako mnogi misle da djeta koja propagira zdrav način ishrane nikako ne može biti loša po organizam, to često nije istina. Ne smemo zaboraviti da je svako od nas jedinka za sebe, te da svi mi vodimo drugačiji način života. Zbog toga je naša preporuka uvek da se konsultujete sa stručnim licem koje bi odabralo najadekvatniji način ishrane za vas.
Ono što želim da kažem jeste da iako je ova dijeta posebno koncipirana za dojilje, one bi pre započinjanja iste trebalo da se konsultuju sa svojim lekarom.
Iskustva su pokazala da sonoma dijeta daje rezultate kada je mršavljenje u pitanju. Tokom prve faze mršavi se oko 5 kg, dok se druga faza može produžiti sve dok ne smršate onoliko koliko vi želite. Pored toga, ovakav način ishrane reguliše probavu, sprečava pojavu dijabetesa i kancirnoma, jača srce i odličan je u prevenciji bolesti srca.
Prednosti ove dijete je i raznovrsna ishrana koja će većini pogodovati, kao i mnoštvo recepata sa najukusnijim jelima koje možete naći na internetu ili možete kupiti neku od knjiga baziranih na ovakvoj ishrani.
Kako nijedna dijeta nije savršena tako i sonoma ima određene nedostatke. Radi se o tome da kako nema užine pojedine osobe su osećale pojačanu glad između obroka, a kako ima dosta kuvanja nije pogodna za one koji veliki deo dana provode van kuće.